2018. július 3., kedd

Harci kutyák 2. - Japán akita

Hachiko-ról, a híres akitáról szerintem már mindenki hallott. :) 
A japán akita egyre divatosabb itthon, bár amerikai rokona sokkal elterjedtebb nálunk (ez a fajta 1999 óta különböztethető meg ázsiai ősétől). Nekünk mindösszesen csak egy akita ismerősünk van, Archibald, ő az amerikai akita tábort erősíti. Bár kölyöknek a világ legédesebb kutyusai, tény, ahhoz, hogy felnőttként is könnyen kezelhető legyen, ahhoz nagyon sok tanulás, és szigor kell. Na, de térjünk vissza a japán akitákhoz, és az ő jellemzésükhöz! :) 

EREDETE:
A japán akita, eredeti nevén akita inu, ahogy azt a nevéből szerintem egyértelműen láthatjuk, Japán saját fajtája. Sokan nem tudják, de egykoron az akiták a szamurájok kutyái voltak, az egészség és a jólét jelképei. Japánban annyira szeretik ezt a fajtát, hogy a nagydíjas akitákat nemzeti kinccsé nyilvánítják. :) 

Milyen érdekes, hogy ott ilyen pozitív jellemzői vannak, míg nálunk hamar kapta meg a harci kutya minősítést...

Eredetileg vadászatra használták őket - medvéket, őzeket, vaddisznókat vadásztak. 

JELLEMZŐI:
A vadászösztön a mai napig jellemző rájuk, sajnos más állatokat, és esetlegesen más kutyákat is zsákmánynak néznek, ha nem velük nőnek fel, vagy nem szocializálják eléggé. 

Az akiták könnyen tanítható, és általában kiegyensúlyozott ebek, de ehhez a gazdáknak rengeteget kell dolgozniuk. Idegeneket nem tűr meg maga körül, emiatt ugyan jó házőrzőnek tekinthetők, de általában nem javasolják tanítani nekik a területvédést. Ami ösztönből adódóan van bennük kódolva, pont elegendő. Ösztönösen nincsenek jóban emellett azonos nevű fajtársaikkal sem, velük jellemzően domináns viselkedést mutatnak. 

Fontos tudni, hogy az oktatást szigorúan a gazdának kell végigvinnie, nem egy iskolába kell "lepasszolni"ezt a fajtát, könnyen makacskodik ugyanis, és a gazának kell kontroll alatt tartania a kutyát. Könnyen tanul, nagyon intelligens fajta, és általában nagyon család centrikusak is. Szívesen van gazdája (és annak családja) körében, egyedül viszont annál kevésbé érzi jól magát. Gyermekekkel általában jól kijön, védelmezi őket, ellenben nem igazán játszópajtás típus. 
Nem jellemző, hogy sokat ugatna,. 

Az akitákat a nagytestű kutyák közé szokás sorolni, 61-67 cm magasságra nőnek, általában 32-54 kg között állnak meg. Ez persze attól függ, kannal, vagy nősténnyel van-e dolgunk. Általánosságban 10-15 évet élnek. 

Aljszőrzete puha, sűrű, fedőszőre sokkal inkább érdes tapintású.Több színben találkozhatunk velük: fehér, brindle, őzbarna, cser, red fawn, pinto, sesame, de természetesen, mivel itthon jellemző a fajtakeveredés, a színskála a végtelenségig terjedhet. 

VÉRMÉRSÉKLET:
Ahogy azt már fentebb is írtuk, az akita domináns fajta, főleg az azonos nemű fajtársakkal szemben, és ezt a vadászösztöne is nehezíti. 

Az emberekkel, főleg a családjával határozottan jámbor, kedves, szinte óriási plüssmackó típus tud lenni. Bármit megtesz a védelmükért, viszonylag engedelmes. 

Gyakran kicsit lassúnak tűnő fajta. Sokszor bambának gúnyolják, valójában az akiták szimplán ennyire nyugodtak. Nem jellemző rá az éberség, sem az izgatottság. Kicsit olyan, mintha tudná magáról, hogy úgyis bármikor bárkit helyre tud pofozni, így nem kell megerőltetnie magát. Ez bizony vitathatatlan. 

Összességében fogalmazhatunk úgy, hogy az akitákkal sincs semmi probléma, ha megfelelő kezekbe kerül. Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy makacs fajtával van dolgunk, épp ezért a megfelelő szigor és oktatás elengedhetetlen. Ezt komolyan kell venni mind a saját, mint a környezet biztonsága érdekében. A tenyésztők (legalábbis azok, akik komolyan veszik a kutyák boldogságát is) azt szokták javasolni, hogy a gazda fogadjon fel magán oktatót, aki házhoz megy, és segít a gazdának megtanulni az alapokat. Mivel az akita nem igazán szociális fajta, de imád tanulni, okosabb ezzel a verzióval próbálkozni. 

FAJTÁRA JELLEMZŐ BETEGSÉGEK:
Alapvetően egészséges fajta, de a csípőbetegségek jellemzőek náluk. Így tehát a rendszeres csípődiszplázia-és egyéb csípőbetegségek szűrése esetükben ajánlott!
Jellemzően allergiás típus, ez bőrbetegségekben nyilvánul meg (ezek általában könnyen kezelhetők), valamint a veleszületett szembetegségek sem meglepőek. 
Baráti tapasztalat alapján érdemes odafigyelni a patellás megbetegedésekre is, Archibald barátunknak ezzel is volt problémája, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy ez minden kutyusra jellemző. :) 



BESOROLÁSA:
Magyarországon az akitákat harci kutyának minősítették. Legfőképp az amerikai rokonok miatt, de tény, hogy az idegenekkel szembeni ellenségeskedés, a domináns jellem, és a makacssága miatt ez a minősítés viszonylag helytálló. Ha nem tenyésztőtől szerezzük be kedvencünket, ha igen, vagy, ha keverékkel van/lesz dolgunk nagyon fontos tudnunk, hogy az akita nem játék - fegyver. Lehet, hogy a gazdájával szemben a legjámborabb állat a világon, de rengeteg oktatás és nevelés kell a biztonságos tartásához. Ha ez megvalósul, akár olyan csodálatos kedvencünk is lehet, mint a híres Hachiko. :) 


FORRÁSAINK: 
Az alábbi linkeken olvashatnak bővebben az akitákról: 
A képek forrása a Pinterest








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése