2018. február 6., kedd

A gonosz kutyabaj - fránya keresztszalag...

- Futunk egy nagyot? – kérdezte Tora a legjobb barátjától, Benitől. Épp Törökbálinton kirándultak a gazdikkal, a nap meseszépen ragyogott az égen,  a hideg januári nap ellenére a két kutya egyáltalán nem fázott.
- Hát nem is tudom, Tor… - sóhajtott Beni. – Tudod, hogy sokat fáj a lábam…
- Ugyan már! Gyere!
- Na, jó.
Nekilódultak. A talaj elég laza volt, sáros, csúszós, nem épp futásra alkalmas, de nem foglalkoztak vele – a kutyáknak a játék az élete.
Ekkor történt. Tora egyszer csak összerándult a fájdalomtól. A bal hátsó lába elmondhatatlanul fájt. Megállt, és bicegve fordult vissza a gazdáihoz, akik odasiettek hozzá. Megvizsgálták a lábát, nem jöttek rá a baj forrására.
A kirándulás véget ért, a két család hazament. Tora hazakerült, pihent pár órát, a gazdik abban reménykedtek, csak meghúzta az izmát, nemsokára helyreáll minden.
Nem ez történt.
A sántulás, a fájdalom nem múlt el. Állatorvos kellett.

Így derült ki, hogy Torának elszakadt a térdízületét keresztező szalagja.

Ez mégis mit jelent?
Lényegében annyit tesz, hogy a mozgás következtében (ami ugyebár a kutyusoknál teljesen elkerülhetetlen) ez a bizonyos szalag megnyúlik, majd fokozatosan, részlegesen elszakad, mígnem végleg felmondja a szolgálatot. Azt tudni kell, hogy ez a betegség (Tora orvosainak állítása szerint) kb. minden ötödik kutyára jellemző. Először majdnem dobtam egy hátast, de bizony így van. Mióta jobban odafigyelek erre, azóta tudom, hogy tényleg sok kutyus áldozata ennek a fájdalmas betegségnek.
Ugyanis sajnos ez a betegség tényleg fájdalmas. Gondoljunk csak bele! A szakadt ínszalag kegyetlenül fáj nekünk, embereknek is. És a kutyák nem tudnak csak úgy semmit sem csinálni, nem igaz?

Tudni kell, hogy ez a probléma csak műtéti úton szüntethető meg. Mi roppant szerencsések voltunk, a FeliCaVet-hez mentünk a problémával, ahol ezt a műtétet (TPLO) rutinműtétként tartják számon, tehát rutinrókák a kérdésben.
Nos, február elsején túlestünk a nehezén, Tor műtéte délben kezdődött,és délután négykor a saját három lábán, plusz a negyedik, megműtött, bekötött lábiján jött ki a dokiktól. Nagyon örült nekünk, de (mivel ez egy csontműtét, legalábbis az ekkora kutyusoknál, mint ő) iszonyatosan nagy fájdalmai voltak. Aznap este sokat pityergett, nyögdécselt, kába volt, fájt a lába, nekünk meg megszakadt érte a szívünk.

Azóta gyógyulás van. Háromnaponta járunk vissza kötéscserére. Eddig minden jónak tűnik, de majd
a varratszedés után lehet fixen mondani bármit.
Félünk? Igen, nagyon. Tora az életünk egyik legcsodálatosabb kincse. Aggódunk érte. De tudjuk,hogy a legjobbakat találtuk meg, így hisszük, hogy teljesen felépül.

Most Tor egy nagyon szigorú mozgástilalomra van ítélve. Nincs séta, csak egészségügyi. Nincs lépcső, ölben mehet le-fel. Nincs erdő, sem kirándulás, semmi. Nincs itthoni tréing. Pihenés van, az viszont rengeteg. Egy olyan hiperaktív jetinek, mint ő, ez nem vicces. Sőt. Borzalmas. Látszik, hogy utálja. De első az egészség.

Hogy mi lesz ezután?
Ha már ott tartunk, elmesélem. De szeretném, ha ez a probléma nagyobb hangsúlyt kapna a kutyások körében, ugyanis nagyon fontos! Ez az egyik leggyakoribb ortopédiai betegsége az ebeknek. Ez azt jelenti, hogy kb. MNDEN ÖTÖDIK KUTYÁT ÉRINTI! Ez nem vicc. Komolyan kell venni.

Érdemes már akkor orvoshoz menni, ha a kutyus elkezd néha napján sántítgatni (pl felkeléskor), ez egy előjele a részleges szalagszakadásnak. Azt tudni kell, hogy sokszor ilyenkor még semmit sem tudnak tenni az orvosok (főleg nagyobb testű kutyusoknál), gyakran meg kell vári a teljes szalagszakadást (egy nő mesélte, hogy náluk ez a helyzet áll fent. Most spórol a műtétre).

Mint azt már írtam, ez a probléma CSAK MŰTÉTTEL ORVOSOLHATÓ! Ez azt jelenti, hogy nem két filléres mulatság. Orvosa, kórháza válogatja, és a kutyus mérete is, de (most nyeljünk egy nagyot) százezer forint alatt tegye össze a gazdi a kezét! Hosszú és nem olcsó tortúra, épp ezért érdemes komolyan venni.
Nekünk azt ajánlotta az állatorvos, hogy kössünk kutyabiztosítást, lehet, jól fog jönni, ugyanis azoknál a kutyusoknál, ahol az egyik lábon megtörténik, a MÁSIKON IS NAGY A
VALÓSZÍNŰSÉGE, HOGY MEGTÖRTÉNIK. Fel kell rá készülni legalábbis. És legyünk őszinték, ne bízzuk a véletlenre (KutyaKultúra megjegyzése: a kutyabiztosításoknak igyekszünk a lehető legjobban utánanézni, és utána ennek külön bejegyzést is szeretnénk áldozni a gazdik és kedvenceik érdekében, legkésőbb jövőéten érkezik a bejegyzés!).

Mint azt már írtam, ez egy sokakat érintő, komoly probléma. Éppen ezért kérek minden gazdit, osszák meg a bejegyzést, hogy minél többen informálódhassanak, és időben tudjanak lépni.
Az alábbiakban linkeket találhattok, ahol állatorvosok, és kutyablogok írnak a témáról. Érdemes minél többet tudni róla, egyik-másik cikk arról is ír, mely fajokra, mennyi idős kutyusoknál jellemző a gond (Tor 5 éves, nem túlsúlyos, egészséges, aktív kutya, mégis áldozata lett a genetika miatt, megesik).

Az ebben a témában összegyűjtött linkek:

Fontosnak tartom azt is leírni, hogy a cikk nem a pánikkeltés miatt készült, hanem a tájékoztatás, és az ismeretterjesztés miatt. Kérek mindenkit, ne rémisztgessük a gazdikat, hanem igyekezzük segíteni egymást! A kutyások mind egy nagy közösségbe tartoznak. Fogjunk össze az ilyen problémákban is!

Ha neked is van véleményed, tapasztalatod ezzel a témával kapcsolatban, oszd meg velünk bátran, írd meg itt, vagy a Facebookon, ha van olyan oldal, amit te is ajánlanál a témával kapcsolatban, küldd el nekünk, minél több az ismeret, annál jobb, a KutyaKultúrás kutyatulajdonosok így csinálják!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése